Кам'яний монумент "моряк", що у 60-х роках був символом міської центральної пристані, зберігся до наших днів

Якщо ж Ви пам'ятаєте даний пам'ятник, коли він ще знаходився на центральній набережній поблизу Надставної церкви, і хочете дізнатися, куди він "пропав" - читайте тут Переглядаючи старі фотографії Тернополя періоду 50-80-тих років, знаходимо цікавий знімок, на якому зображений пам'ятник Герою-матросу, а на дальньому плані видніється якесь судно (один з катерів типу ПК, два таких курсувало озером ще далеко до появи всім відомого "Героя Танцорова", були утилізовані на початку 70-х років).
 Чимало зацікавлених осіб сьогодні питають: "Цікаво, а де ж це таке є, чи було?", Ви, можливо, теж задавали комусь те ж саме запитання. Більшість мешканців на нього дають невпевнену відповідь: "Та це не в Тернополі... де в нас таке", хоча насправді не розуміють, наскільки можна помилитися в такому тверджені. 


 Деякі тернополяни, зокрема старші, можуть пам'ятати цю цікаву скульптуру, однак мало хто знає, що вона по сьогодні існує, і теж знаходиться неподалік від озера, адже від того місця, де стояв монумент раніше, до його теперішнього місцезнаходження відстань близько 3-х кілометрів.


 Отож, у 50-х роках на набережній було встановлено пам'ятник (в народі його називали просто "Моряк"), який ніби символізував оборону міста, Тернопільського озера і стояв на пристані. Пізніше, коли протяжні пірси демонтували, берегову пішохідну зону дещо розширили, і "матрос" опинився просто посеред набережної. Більшості людей здавався оригінальним, перехожі часто дивилися та фотографували монумент з цікавих ракурсів, але окремим особам здавався примітивним і грізним.
На даний час вдалося знайти тільки декілька старих знімків (близько трьох-п'яти), один з яких не є рідкістю, та поширювався на багатьох інших тернопільських ресурсах. 
 У 1990-1992 роках почалася так звана "епоха перейменувань та руйнацій", відтоді демонтажу та зазнали безліч радянських пам'ятників та подібних елементів. Однак з набережної та людських очей "моряк" пропав ще на початку 80-х (ходять чутки, що бачили його ще в одному місці, теж на березі озера, а саме - неподалік пивзаводу "Опілля", і аж після цього "перемістився" до готелю "Чайка").

Більшість мешканців одразу вважали, що монумент демонтували та знищили, а гості міста про його існування просто не знали.  
 
"Герой-матрос" був саме символом міського "порту", який розібрали ще на початку 80-х років. Нову подібну гавань схожого призначення розмістили на Дружбі (сьогодні там відпочинкова тераса на пірсі - "Бухтабар"). Наразі переважну більшість мешканців вражає лише старий знімок у інтернеті, можна побачити навіть такі коментарі: "Мда... не гірше, ніж у сучасній Одесі" — стає зрозумілим, що порівнюється наше озеро із морем...


Насправді ж монумент не знищили, а просто перенесли подалі від тих, хто помилково вважає його невдалим радянським творінням, таким чином вдалося зберегти від рук вандалів.

 Наразі пам'ятник знаходиться у дворі готелю "Чайка", що неподалік вінсерфінг клубу (скоріш за все - на балансі установи). Краще видніється взимку, якщо дивитися на будівлі/територію готелю знизу (так, як сам готель розташований на пагорбі). Влітку помітити важче, отож вас приведе до нього цікава алея (або центральні сходи), піднявшись по яких, потрібно йти наліво, і одразу виходимо до "моряка". Неподалік також збудували багатоповерховий житловий будинок, то ж тепер у цьому місці має бути більш людно.


 До речі, у зв'язку із реконструкцією та облаштуванням набережної для проведеня чемпіонатів з водомоторного спорту, шанси перенести монумент збльшуються. Подібна пропозиція вже подавалася на розгляд місцевої влади, то ж є сподівання, що це питання підніматиметься ще неодноразово.

Нагадаю, знаходився монумент біля старої пристані (нині неіснує), що неподалік Надставної церкви. Також розглядаються інші варіанти розташування, для прикладу, один із них - на штучному міні-острівці посеред води.Обновлен 29 окт 2017. Создан 13 авг 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником

Топ Україна, Рейтинг та каталог українських веб-сайтів


bomphoto.io.ua © facebook.com/oleg_bazar