Пам`ятник герою-матросу, що був символом міської центральної пристані, існує по сьогодні

Якщо Ви пам`ятаєте монумент "моряк", що знаходився неподалік Надставної церкви, і хочете дізнатися, куди він "пропав" - читайте тут. В планах є надання пропозиції по перенесенню його на попереднє місцеПереглядаючи старі фото Тернополя/озера за 50-80-ті роки, знаходимо цікавий знімок, на якому зображений пам`ятник Герою-матросу, а на дальньому плані видніється якийсь теплохід (один з катерів типу ПК, два таких курсувало озером ще далеко до появи всім відомого "Героя Танцорова", були утилізовані на початку 70-х років).
 Чимало зацікавлених осіб сьогодні питають: "Цікаво, а де ж це таке є, чи було?", Ви, можливо, теж задавали комусь те ж саме запитання. Більшість мешканців на нього дають невпевнену відповідь: "Та це не в Тернополі... де в нас таке", хоча насправді не розуміють, наскільки можна помилитися в такому тверджені. 


 Деякі тернополяни, зокрема старші, можуть пам`ятати цю цікаву скульптуру (не масового виробництва), однак мало хто знає, що вона по сьогодні існує, і теж знаходиться неподалік від озера - від того місця, де стояв монумент до його теперішнього місцезнаходження відстань близько 3-х кілометрів.


 Отож, у 50-х роках на набережній було встановлено пам`ятник (в народі його називали просто "Моряк"), який ніби символізував оборону міста, Тернопільського озера і стояв на пристані (пізніше, коли її не стало, "матроса" перенесли за паркан на 3-5 метрів далі, і постав він посеред набережної). Більшості людей здавався оригінальним, перехожі часто дивилися та фотографували монумент з цікавих ракурсів, але деяким здавався примітивним і грізним. На жаль, поки що вдалося знайти тільки декілька старих знімків (близько 3-5), один з яких не є рідкістю, та розповсюджується на багатьох інших тернопільських ресурсах. 
 У 1990-1992 роках була так звана "епоха перейменувань та руйнацій", коли було демонтовано та знесено безліч радянських пам`ятників та різних меморіальних таблиць. Однак з набережної та людських очей "морячок" пропав ще на початку 80-х (ходять чутки, що бачили його ще в одному місці, теж на березі озера, а саме - неподалік пивзаводу "Опілля", і аж після цього "перемістився" до готелю "Чайка").

Більшість мешканців одразу вважали, що "матроса" демонтували та знищили, а гості міста про його існування просто не знали.  
 До речі, монумент також був символом міського "порту", що розібрали ще на початку 80-х років, а нову гавань розмістили на Дружбі (сьогодні там - пляж на пірсі "Riviera"). Наразі для переважної більшості мешканців, особливо молодших, або туристів міста любого віку, що до цього не знали про існування "матроса",  вражає лише старий знімок у інтернеті, можна побачити навіть такі коментарі: "Мда... не краще ніж у сучасній Одесі" — стає зрозумілим, що порівнюється наше рідне озеро з морем (як і прибережна територія, її символіка). 


Насправді ж монумент не знищили, а просто перенесли подалі від очей українських "націоналістів" (саме тих, що вважають його невдалим радянським творінням), і таким чином зберегли від рук вандалів.

 Наразі пам`ятник знаходиться у дворі готелю "Чайка", що неподалік вінсерфінг клубу (скоріш за все - на балансі установи). Краще видніється взимку, якщо дивитися на будівлі/територію готелю знизу (так, як сам готель розташований на пагорбі). Влітку помітити важче, отож вас приведе до нього цікава алея (або центральні сходи), піднявшись по яких, потрібно йти наліво, і одразу виходимо до пам`ятника.


 До речі, у зв`язку із реконструкцією та облаштуванням набережної для проведеня  чемпіонатів з водомоторного спорту, шанси перенести монумент збльшуються (принаймні, є надія що пропозицію буде розглянуто). Нагадаю, знаходився монумент біля старої пристані (нині неіснує), що неподалік Надставної церкви. Однак, можливо, нині дане місце не є настільки доречне, щоб знову ставити його саме там, тому розглядаються й інші можливі варіанти, один з них - встановлення на штучному міні-острівці у воді або просто серед клумб на єлісеях, так, як поряд встановлено інші фігури та скульптури (ще один - навпроти алеї, де взимку освячують воду)  У статті присутні старе та сучасне фото даного об`єкта. Якщо Вас зацікавила ще більш детальна інформація та точне місцезнаходження, повідомте про це в гостьовій книзі або по електронній почті - bom@e-mail.ua
З радісттю відповім Вам на запитання.Обновлен 31 окт 2012. Создан 13 авг 2011  Комментарии       
Всего 1, последний 7 лет назад
bom 18 сен 2010 ответить
P.S. Наразі монумент назад не переноситимуть;
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником

Топ Україна, Рейтинг та каталог українських веб-сайтів Каталог веб ресурсів Тернопільщини Безкоштовний каталог сайтів


bomphoto.io.ua ©